Nenechte si ujít

Trinity church

Kostel Trinity Church z roku 1846 byl 50 let nejvyšší budovou v městě.Na malém hřbitově je i hrob vynálezce parníku Fultona.

Woolworth building

Jeden z prvních mrakodrapů si nechal postavit nákladem 13,5 milionů dolarů majitel řetězce obchodních domů Woolworth. Budova byla postavena v roce 1915.

Brooklyn Bridge

Další dominanta a symbol New Yorku. Most je postaven mezi Manhatanem a Brooklynem na řece Est Riwer. Autorem je americký inženýr John Augustus Roebling. Stavba začala v roce 1869 a byla dokončena v roce 1883.

Stavbu dokončil až Roeblingův syn. Celková délka mostu je 2065 metrů, délka volného zavěšení 486 metrů a výška nad řekou 41 metrů. V době dokončení byl nejdelším zavěšeným mostem na světě.

SoHo

Tato čtvrť pojmenovaná po umístění jižně od Huston neboli South od Huston – SoHo byla ve dvacátých letech tohoto století místem ,kde byly slumy a sklady pro velkoobchodníky.V šedesátých letech se sem z důvodů nízkých nájmů začali stěhovat umělci a čtvrť začala ožívat.Nyní je uměleckým centrem s galeriemi obchody a hotely.Zde je nyní jedno z center nočního života města.

Greenwich Village

Tato část města je místem ,kde se setkávají umělci ,studenti a bohémové.Ulice zde nejsou pravidelně uspořádány a architektura připomíná spíše Evropu.V šedesátých letech byla Greenwich Village centrem hnutí Hippies na východním pobřeží.

Midtown Manhatan

Midtown znamená střed města a pro tuto část jsou charakteristické mrakodrapy,slavná pátá Avenue a Broadway.V této části New Yorku už jsou ulice pravidelně a kolmo na sebe. Avenue jsou širší je jich 13 a směřují severojižním směrem.

Street neboli ulice vedou kolmo na Avenue východozápadním směrem a jsou odlišeny čísly stejně jako Avenue.Avenue a někde i Street mají ještě mimo čísla slovní označení jako například Avenue of the Americas je 6 .Avenue , Madison Avenue je označení pro 4 Avenue atd.Mezi třetí a pátou Avenue je Lexington,Park a Madison Avenue.

Street jsou většinou střídavě jednosměrné a vždy za několik ulic Obousměrné.Číslování street je od jihu k severu a číslování Avenue od východu k západu.

Severojižním směrem je Manhattan rozdělen Pátou Avenue na East Side a na West Side.

V New Yorku označení downtown znamená spíše jih města a Uptown sever města.

Flatiron building

Nejstarší mrakodrap v New Yorku byl postaven v roce 1902 a jeho půdorysný tvar připomíná žehličku ,odtud Flatiron – žehlička.Budova má výšku 83 metrů.

ObrazekEmpire State building

Tento ve své době nejvyšší mrakodrap na světě je dominantou New Yorku. Byl postaven v roce 1931 a je vysoký 443 metrů včetně antén a v době dokončení byl největší budovou na světě. V 80.patře je vyhlídková terasa. Vysílají odtud 4 televizní a 15 rozhlasových stanic.Za jasného počasí je viditelnost až 80 mil.

Přízemí mrakodrapu je z mramoru který byl dovezen z Itálie,Francie,Belgie a Německa.

V budově je 73 výtahů ,7 mil výtahových šachet, 6.500 oken a 3.500 mil telefonních kabelů.

Ke stavbě bylo použito 60.000 tun oceli.

Mrakodrap hrál také ve filmu o King Kongovi .Do budovy narazilo letadlo a byla poškozena.

Každoročně se zde pořádá závod v běhu po schodech.Při různých výročích je špička Empiru osvětlena vždy různými barvami.

Chrysler building

Mrakodrap ve stylu artdeco nelze přehlédnout.Byl postaven v roce 1930 a má výšku 318 metrů.Vrchol mrakodrapu je ozdoben nerezovými plechy připomínajícími automobilové díly.

Grand central terminal

Newyorské vlakové nádraží bylo postaveno v letech 1903-4 a zabírá plochu 19 hektarů. Je zde celkem 67 kolejišť, denně se odbavuje 50 vlaků a přepravuje 220 000 cestujících..

Rockefeller center

Rockefellerovo centrum bylo vybudováno v letech 1932-1940 Johnem D. Rockefellerem, synem naftového magnáta. Celkem se jedná o 18 budov mezi 5 a 6 Avenue. Jde o největší soukromé, obchodní a zábavné centrum na světě. Budova je postavena ve stylu Art deco a kromě mnoha firem zde sídlí také několik radiových stanic a například i americká celoplošná televizní stanice NBC. Centrem malého náměstí je kavárna jejíž zahrádka se v zimě mění v kluziště. Zde je též pozlacená socha Prométhea.

St. Patrik Cathedral

Autorem katedrály je James Renwick a stavba byla dokončena v roce 1888. Je sídlem New Yorské římsko katolické arcidiecéze. Jde o jednu z nejkrásnějších novogotických staveb v USA. Katedrála se nachází na 5 Avenue nedaleko Rockefellerova centra.

ObrazekPenn station

Pennsylvania station je železniční nádraží, které najdete na 31Street nedaleko Madison Square Garden. Penn station je jedno z největších nádraží v New Yorku.

Radio City Music Hall

Toto největší kino na světě bylo otevřeno v roce 1932. Po dokončení se jednalo o technicky nejmodernější sál. Této budově hrozila likvidace, ale byla rekonstruována a nyní je zde 5874 sedadel.

Hotel Plaza

Hotel Plaza je na rohu Central parku na 5.Avenue. Je nejznámější a nejluxusnější hotel v New Yorku. Zde se ubytovávají nejprominentnější osobnosti.

Hotel hrál například ve filmu Sám doma II.

Trump Tower

Další z luxusních mrakodrapů ,který nechal postavit finanční magnát Donald Trump. Luxusní interiéry jsou z růžového mramoru a v budově jsou luxusní byty a obchodní prostory.

Pátá Avenue

Pátá Avenue patří k nejznámějším ulicím v New Yorku.V oblasti jižně od Central Parku jsou nejluxusnější obchody.

Carnegie hall

Slavná koncertní síň ,kterou nechal postavit podnikatel a později filantrop a mecenáš umění Andrew Carnegie. Při zahajovacím koncertu v roce 1891 zde Newyorskou filharmonii dirigoval skladatel Petr Ilijič Čajkovskij. Vystupování v Carnegie Hall je určitě vyvrcholením kariéry zpěváků a hudebníků vážné hudby. Sál má kapacitu 2700 sedadel a poslední rekonstrukce si vyžádala náklady 50,000.000 dolarů.

57 th. Street/ 7 Ave

New York public Library

Městská veřejná knihovna je na 5. Avenue a 42 th. Street. Budova je v provozu od roku 1877 a je ve stylu Beux Art. Jde o jednu z 5ti největších knihoven na světě, která má 6 milionů svazků knih a 22 milionů rukopisů. Mramoroví lvi před budovou se jmenují Patience a Fortitude, Trpělivost a ………… .

Broadway

Broadway je jediná ulice která vede napříč všemi Avenue.V oblasti Times Square jsou známá brodwayská divadla. Broadway má délku 27 km. Tato hlavní ulice vede na severu až do Bronxu a na jihu končí na Dolním Manhattanu. Byla založena v 17. Století holandskými osadníky. Tudy procházejí slavnostní pochody při významných amerických výročích.

Times square

Toto náměstí dostalo svůj název díky novinám The New York Times ,které se sem přesunuly.Díky jejich celosvětovému rozsahu je toto místo nazýváno také Crossroad of the World – křižovatka světa. Na náměstí můžete sledovat na pohyblivých novinách nejnovější světové zprávy agentury Reuters.Zde jsou nejznámější broadwayská divadla a zde je také agentura TKTS ,která prodává zlevněné vstupenky na představení v nejbližších dnech.

Na Times Square se každoročně sejdou statisíce Newyorčanů a návštěvníků města k oslavě Nového roku.

Madison Square Garden

ObrazekJedna z nejznámějších koncertních a sportovních hal. Zde se konají sportovní utkání v hokeji, basketbale, tenise, zde jsou koncerty slavných osobností populární hudby. Kapacita je 20.000 diváků. Zde vystupoval Frank Sinatra, Elvis Presley, Elton John nebo Marilyn Monroe.

Sídlo zde mají basketbalový klub New York Knicks a hokejový tým New York Rangers.

OSN

Organizace spojených národů byla založena v roce 1945 v San Franciscu. Zakládajících členů bylo 51 a v současnosti je členem OSN 185 států. O stavbě Newyorského sídla bylo rozhodnuto v roce1946 a o místě rozhodl dar Johna D.Rockefellera Jr., který věnoval pozemek.

Komplex má rozlohu cca 9 hektarů a nachází se na východním konci 42. až 48. ulice. Vysoká budova sekretariátu z mramoru a skla má 39 pater.

Nižší budova Valného shromáždění hostí každoročně od září do prosince cca 3.000 zástupců z členských zemí, kteří se zúčastňují každoročního zasedání. Ve valném shromáždění pracuje 5.000 osob a novinářů je 500 v době shromáždění cca 1000.

Pozemek OSN má zvláštní statut a vydává například i vlastní známky, má vlastní hasičský sbor a bezpečnostní složky.

V komplexu jsou dary členských zemí jako například model sovětského Sputniku, měsíční kámen, dar USA, socha Poseidona z Řecka nebo dílo Marca Chagalla.

Intrepid museum

Na západním konci 46 ulice se nachází muzeum námořnictva, kterému dominuje letadlová loď Intrepid, která sloužila ve druhé světové válce a po 37 letech byla zakotvena zda na Hudson river.

Na palubě jsou vojenská letadla včetně nejrychlejšího letadla na světě Blackbird. Dále zde si zde můžete prohlédnout vojenský křižník a bitevní ponorku Crowler ,která obsahuje jaderné nosiče.Jedním z exponátů je i během operace Pouštní bouře ukořistěný tank sovětské výroby T-72

Union square

Macys

Nedaleko Times Square můžete navštívit jeden z nejstarších obchodních domů ve městě a co se týče velikosti budovy je největší a zabírá celý jeden blok mezi jednotlivými Avenue.Tento obchodní dům připomíná spíše londýnské staré obchodní domy. Macys má denní obrat 5.000.000 dolarů.

Manhattan mall

Velké nákupní centrum ,devítipatrová budova s 80 obchody.Pod budovou je jeden z nejživějších dopravních uzlů ,kříží se zde 14 linek metra a několik autobusových linek.Denně tímto prostorem projde 40.000 lidí.

ObrazekUpper Manhatan

Central Park

Central Park je jedna z mála zelených oáz ve městě. Stavbu parku byla zahájena v roce 1858 podle návrhu architektů Olmsteda a Vauxe. Park byl otevřen v roce 1876 a jeho rozloha je 340 hektarů. Central park má obdelníkový půdorys a kromě zelených ploch zde najdete jezírka i malou zoologickou zahradu. New Yorčané využívají park k procházkám, joggingu, piknikům i relaxaci. Z parku je pěkný výhled na okolní mrakodrapy.

Guggenheim museum

Toto muzeum je součástí tzv. muzejní míle ,neboli části 5.Avenue,která sousedí s Central Parkem.Solomon R. Guggenhim byl zakladatelem sbírek moderního umění a Frank Lloyd Wright architektem této netradiční moderní budovy,která je jednou z nejslavnějších sbírek moderního umění na světě.Interiér je konstruován do spirály.Muzeum se nachází na 5 Avenue a 89 Street.

www.guggenheim.org

Lincoln Center for Performing Arts

Na místě dnešního Lincoln centra byly dříve nejhorší městské slumy.Centrum bylo postaveno v šedesátých letech a je určitě největším kulturním stánkem New Yorku.Sídlí zde Newyorská Metropolitní Opera,Státní divadlo,Newyroská filharmonie a dále komplex sídlem knihovny a divadelní školy.Lincoln centrum se nachází severně od Columbus circle mezi ulicem Broadway,West 62nd.St. a West 66th St.

Metropolitan Museum of Arts

Toto muzeum patří k největším na světě. Bylo založeno skupinou filantropů a umělců v roce 1870. Současnou budovu, která je umístěna nedaleko Central Parku a slouží muzeu od roku 1880 projektoval architekt R.M. Hunt.

Sbírky jsou rozděleny do 18 oddělení a najdete zde americké umění, malby, textilie, sklo, keramiku a nábytek.

Staré umění Blízkého východu – zahrnuje díla z Iránu, Sírie, Turecka, Iráku a Pakystánu.

Zbraně – jde o kolekci 14000 kusů zbraní z Evropy, Asie a Blízkého východu.

Asijské umění – zde najdete umělecké předměty včetně bronzových soch, nábytku a starých tisků z Číny, Japonska, Koreji, a Indie.

Kostýmy – v tomto oddělení je 45000 kusů oblečení nebo doplňků od 17. Století do současnosti.

Malby a Fotografie – zde jsou italská a francouzská díla z 15. století – 19. Století a velká kolekce fotografií.

Egyptské umění – toto oddělení zahrnuje památky egyptské kultury.

Evropské malířství – zde je 3000 maleb, včetně děl Botticelliho, Van Eycka, Rubense, Rembrandta, Vermeera, El Greca a Goya.

Evropské sochařství – to zahrnuje díla z doby enesance až do 20. století, najdete zde sochy, nábytek, keramiku, šperky, hudební nástroje, textilie.

Řecké a Římské umění – tato sbírka řeckého a římského umění zahrnuje periody Mínoiské a Mykenské kultury.

Islámské umění – umělecké předměty od 7. – 20. století

Sbírka Roberta Lehmana – ta zahrnuje staré mistry a francouzské impresionisty. Najdete zde díla Rembrandta , El Greca, Durera a Renoira.

Středověké umění a kláštery – zde jsou ranně křesťanské, bisantské, románské a gotické sbírky.

Hudební nástroje – sbírka obsahuje 4000 kusů hudebních nástrojů.

Africké, Americké a Tichomořské – zde je kolekce 2000 předmětů z uvedených oblastí.

Umění 20. století – zde najdete díla moderních malířů jako je Piccaso, Kandinsky nebo Bonnard.

American Museum of Natural History

Toto je velké muzeum přírody, které mapuje miliony let vývoje Země. Jedním z exponátů je i největší safír na světě, Star of India. Je zde i Haydenovo planetárium.

Museum of the City of New York

Muzeum města New York

Museo del Barrio

Museum je na 5.Ave a je věnováno latinskoamerické kultuře.

Cooper Hewitt Museum

Jewish museum.

Židovské muzeum

ObrazekCathedral Church of St.John Divine

Největší novogotická katedrála, která je stále ve stavbě. Stavba byla zahájena v roce 1892.Kostel bude mít výšku 200 a šířku 100 metrů.Doknčení je odhadováno na rok 2050.

Dakota house

Renesanční dům,na okraji Central Parku , kde jsou luxusní byty a ve kterém bydlel a před nímž byl zastřelen 8.12.1980 John Lennon.Název Dakota prý vznikl proto ,že dům je tak daleko od centra,že by mohl být například i v Dakotě.Yoko Ono dosud v domě bydlí.

Harlem

Tato část Horního Manhattanu bývala kdysi luxusní čtvrtí.Harlem byl založen v roce 1658 Holanďany a pojmenován po holandském Harlemu.200 let zde byly farmy prominentních Newyorčanů.

Ty se staly později neproduktivní a země zpustla. Později došlo v souvislosti s rozvojem železnice k vybudování čtvrtě ,kde bydleli Irové,Němci,Holanďané ,Angličané a němečtí Židé.

V tu dobu byl Harlem luxusní čtvrtí s vlastní operou,filharmonií a jachtařským klubem.

Černošským se stal Harlem mezi lety 1910 – 1920,kdy zkolaboval místní trh s nemovitostmi a vyprázdnilo se mnoho domů.

Sem se začali přesouvat černoši z Jihu , v roce 1914 zde již žilo 50.000 černochů a v letech 1920 -1930 dosáhla místní populace počtu 200.000 .V této době byl Harlem Mekkou černošských umělců.

Zde žili a pracovali legendární hudebníci jako Louis Armstrong,Duke Ellington nebo Bessie Smith.Ke slavným klubům té doby patří Cotton club,Savoy nebo Apollo Theater.

Hospodářská krize způsobila v Harlemu 50 %tní nezaměstnanost .

Postupem času pustla až dosáhla dnešní podoby.Toto je čtvrť,kde by dlí převážně černoši. Ve večerních hodinách zde nemusí být příliž bezpečno.

Alkohol,drogy a kriminalita se zde určitě vyskytují ve zvýšené míře.Návštěva Harlemu je kontrastem k prostředí bílých límečků Dolního Manhattanu a určitě dokresluje celkový dojem z New Yorku.

V současnosti je velká snaha o revitalizaci této městské čtvrti.

Bronx

Tato čtvrť New Yorku je jediná ,která je součástí země Spojených států a neleží na ostrově.Bronx byl založen v roce 1639 švédským kapitánem Jonasem Bronck,který byl v holandských službách.

Oblast byla farmářskou oblastí ,kde žili Holanďané, Angličané.Později se sem začali přesouvat další národy a v současnosti tvoří třetinu černoši,třetinu hispánci a třetinu běloši a Asiaté.

Queens

Brooklyn

V Brooklynu žije 2.300.000 obyvatel a ve své době byl třetím největším městem v Americe.Byl založen v roce 1653 Holandskou Západoindickou společnosti a pojmenováno po holandském městě Breukelen ležícím nedaleko Utrechtu.

Rozvoj města se zvýšil po roce 1814 ,kdy Robert Fulten zde představil první parník na světě a byla zahájena doprava mezi Manhattanem a Brooklynem..

Newyorčané bydleli na Brooklyn Heights a dopravovali se přívozem na Wallstreet.

Další rozvoj urychlila v roce 1883 stavba slavného Brooklyn Bridge.

Staten island

Rozvoj Staten islandu urychlilo otevření Verzazzano Narrows bridge mezi Staten Islandem a Brooklynem.

Největší skládka na světě je skládka číslo 1 Fresh Kills na Staten Islandu. Má rozlohu 1200 hektarů a obsah 100 000 tun odpadu.